Długoszpon chiński
© kajornyot – stock.adobe.com
Długoszpon chiński (Hydrophasianus chirurgus) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Jest wyjątkowy w tej rodzinie ze względu na dość długi ogon, który osiąga 20-30 cm. Na zgięciu skrzydła znajduje się kolec. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód, fragmenty szyi - żółte. Najbardziej jednak charakterystyczne są bardzo długie palce stóp, zakończone pazurami. Palce umożliwiają mu chodzenie po wodnej roślinności, szczególnie tymi z rozłożystymi liśćmi.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje zbiorniki wodne gęsto porośnięte roślinnością w Indiach i południowo-wschodniej części Azji.
Tryb życia i zachowanie
Po lęgach długoszpon chiński podejmuje dalekie wędrówki. Bardzo dobrze pływa i potrafi nurkować w charakterystyczny sposób. Nogi uczepione zanurzonej roślinności wciągają całe ciało za wyjątkiem części dzioba pod wodę. To hałaśliwy ptak. Odzywa się skrzekliwym głosem.
Pożywienie
Zjada owady, ślimaki, części roślin wodnych (nasiona i kłącza). Pożywienia szuka krocząc po pływających po wodzie roślinach.
Rozmnażanie
Gniazdo jest skromne, usadowione na pływających roślinach. Czasami samica składa jaja bezpośrednio na liściu rośliny wodnej. W złożeniu na ogół 4 jaja. Po złożeniu jaj wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. Pisklęta są zagniazdownikami.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Populacja tego gatunku w Chinach systematycznie spada.
Pokrewne gatunki ptaków
- długoszpon afrykański (Actophilornis africanus)
- długoszpon białobrewy (Metopidius indicus)
- długoszpon koralowy (Irediparra gallinacea)
- długoszpon krasnoczelny (Jacana jacana)
- długoszpon żółtoczelny (Jacana spinosa)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2015-03-12, GAT-724