Ameryka Południowa
Ameryka Południowa to jeden z kontynentów. Ma powierzchnię 17,8 mln km2. Od Ameryki Północnej dzieli ją Przesmyk Panamski a od Antarktydy Cieśnina Drake'a.
Mapa Ameryki Południowej © asantosg — stock.adobe.com
Amerykę Południową otacza od wschodu Atlantyk, a od zachodu Ocean Spokojny. Od północy, przez Przesmyk Panamski oraz Morze Karaibskie, kontynent graniczy z Ameryką Północną.
W Ameryce Południowej znajduje się 13 państw: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela, Trynidad i Tobago oraz pięć terytoriów zależnych: Aruba, Bonaire, Curaçao (należące do Holandii), Gujana Francuska (Francja) i Falklandy (wielka Brytania).
Klimat w Ameryce Południowej
Na niemalże połowie kontynentu panuje klimat równikowy. Na południe id Amazonii panuje klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy, dalej umiarkowany po okołobiegunowy na samym południu. Notowane temperatury od -33°C w Andach w Patagonii po +48,9°C w Argentynie. Opady od zaledwie 0-10 mm na pustyni Atakama do nawet 10 000 mm w Kolumbii.
Ludność Ameryki Południowej
W Ameryce Południowej żyje 380 mln ludzi (2007 r.). Najmniej ludzi mieszka w centrum Amazonii i na samym południu. Najwięcej ludzi mieszka u wybrzeży Atlantyku.
Największe miasta
Oto wybrane największe miasta Ameryki Południowej:
- São Paulo,
- Buenos Aires,
- Rio de Janeiro.
Ciekawostki
Największym państwem Ameryki Północnej jest Brazylia.
W Ameryce Południowej znajduje się największy system rzeczny na świecie. Tworzy go Amazonka wraz z dopływami.
Inne zagadnienia z tej lekcji
© medianauka.pl, 2022-01-30, A-4378
Data aktualizacji artykułu: 2024-07-21