Azja
Azja, część Eurazji, to jeden z kontynentów i największa część świata o powierzchni 44,4 mln km2. Od zachodu graniczy z Europą. Granica ma umowny i często sporny charakter, przechodzi przez Ural i Kaukaz, który jest zaliczany czasem do Europy, a czasem do Azji. Od Afryki Azję dzieli Morze Czerwone i Kanał Sueski.
© asantosg - stock.adobe.com
Klimat w Azji
W Azji występują wszystkie strefy klimatyczne: równikowa, zwrotnikowa, podzwrotnikowa, umiarkowana oraz okołobiegunowa, a także monsunowa.
Opady wahają się od 20 do 11 870 mm, to najbardziej intensywne opady na świecie. Zaś zarejestrowane temperatury wahają się od -77,8°C w Ojmiakonie w Rosji po +58,0°C na pustyni Daszt-e-Lut.
Ludność Azji
Dane z 2007 roku mówią o ponad 4 miliardach mieszkańców, przy czym rozmieszczenie ludzi jest bardzo nierównomierne. Największe znaczenie w Azji mają religie: buddyzm, hinduizm i islam. Przeważa ludność w odmianie żółtej i białej. Najludniejsze są Chiny, najmniej ludne Malediwy, przy czym kraj o najmniejszym zagęszczeniu ludzi na jednostkę powierzchni to Mongolia.
Miasta Azji
Do największych miast Azji należą:
- Seul,
- Szanghaj,
- Chongqing,
- Bombaj,
- Tokio,
- Dżakarta,
- Pekin,
- Kalkuta.
Ciekawostki
W Azji znajdują się najwyższe góry świata (Himalaje) i największa depresja na świecie (Morze Martwe).
W Azji znajduje sie największy półwysep świata. To Półwysep Arabski.
Inne zagadnienia z tej lekcji
© medianauka.pl, 2022-01-27, A-4364