Owocanka południowa
© Cesare Palma – stock.adobe.com
Owocanka południowa (Ceratitis capitata) to gatunek muchówki z rodziny nasionnicowatych. Ciało żółtobrązowe, odwłok pękaty z poprzecznymi pasami. Oczy czerwonawe.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w Afryce, jednakże wraz z owocami południowymi rozprzestrzenia się na Europę i obie Ameryki. W Polsce jest gatunkiem obcym spotykanym w importowanych owocach cytrusowych.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 3,5-5 mm.
Rozmnażanie
Jaja są białe, wydłużone i lekko wygięte, o długości 1 mm. Larwy rozwijają się w owocach jabłoni, figi, awokado, gruszy, kiwi, brzoskwiniach.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Pytania
Jakie są objawy występowania owocanki południowe w owocach?
Jaja są składane przez samicę tuż pod skórka. Miejsca te z czasem ciemnieją i lekko zapadają, skórka czasem pęka, przez otwory nakłute pokładełkiem wycieka ciecz. Biała larwa może mieć długość 6-9 mm.
Pokrewne gatunki owadów
- nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi)
- nasionnica jabłkówka (Rhagoletis pomonella)
- wyroślówka ostowa (Urophora cardui)
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
© medianauka.pl, 2023-10-19, GAT-635948