Ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis)

© iredding01 – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Cydalima perspectalis to gatunek ćmy z rodziny Crambidae, zawleczony do Polski wraz z bukszpanem. Popularna nazwa tego gatunku to ćma bukszpanowa. To poważny szkodnik upraw bukszpanu. To obecnie największy przedstawiciel rodziny w naszym kraju. Skrzydła są białe, opalizujące, z brązowymi brzegami. Na tle jednej ze smug widoczna mniej lub bardziej wyraźnie biała plama dyskoidalna. Ciało ubarwione na biało, poza przednią częścią tułowia i ostatnimi segmentami odwłoka. Te są pokryte brązowymi łuskami. Wiele osobników ma brązowe skrzydła z fioletowym odcieniem i biała plamą. Gąsienice są z początku zielonkawe z brązowymi obszarami, później brązowe. Głowa jest czarna. Ciało z rzadka owłosione.

Występowanie i środowisko PL - obcy

Pierwotnie gatunek ten występował w tropikalnej części Azji, od Indii przez Chiny, Japonię, Koreę po Rosję. W Polsce najczęściej motyla tego można spotkać w przydomowych ogrodach pośród szpalerów bukszpanu.

Tryb życia i zachowanie

Gąsienice wytwarzają przędzę. Zimuje stadium gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4 cm. Larwy osiągają długość 3,5-4,4 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielską ćmy bukszpanowej jest bukszpan. Gąsienice są bardzo żarłoczne. Mogą doprowadzić do uschnięcia rośliny lub jej defoliacji.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na liściach bukszpanu. U nas motyl ten wyprowadza 2-3 pokolenia w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

W przypadku podejrzenia co do obecności tego szkodnika na bukszpanie należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Ciekawostki

Pierwszy raz gatunek ten w Europie zanotowano w Niemczech w 2007 roku. W Polsce pierwsza obserwacja miała miejsce w 2012 roku na Dolnym Śląsku. W 2015 stwierdzono obecność tego motyla na Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Witold Karnkowski – ĆMA BUKSZPANOWA (CYDALIMA PERSPECTALIS (WALKER)) Zagrożenie dla bukszpanów w Polsce, PIORiN 218 http://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/cydalima.pdf
  • Tomasz Blaik, Grzegorz Hebda, Janusz Masłowski – Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – inwazyjny gatunek motyla w faunie Polski (Lepidoptera: Crambidae)
    PRZYRODA SUDETÓW t.
    , Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze i Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze 216

© medianauka.pl, 2020-05-31, GAT-635965




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.