Ślepowron orientalny

Ślepowron orientalny (Gorsachius melanolophus)

© feathercollector – stock.adobe.com

Ślepowron orientalny (Gorsachius melanolophus) to gatunek czapli, o krępej sylwetce, pięknie ubarwiony. Upierzenie na głowie, z wierzchu i szyi kasztanowe, spód jaśniejszy. Skrzydła mają czarne pióra z jasnymi końcami. Na głowie ciemny czub. Wokół oczu niebieski obszar. Dziób dość krótki.

Występowanie i środowisko

Ptak ten występuje w południowej części Azji wraz z Indonezją. Ptak ten występuje w wilgotnych lasach deszczowych w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Rzadko się odzywa.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 51 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Richard Grimmett, Carol Inskipp, Tim Inskipp, Sherub – Birds of Bhutan and the East Himalayas, ISBN 978-1-4729-4188-6, HELM 2019

© medianauka.pl, 2020-12-05, GAT-5892




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.