Ornithoptera alexandrae

 (Ornithoptera alexandrae)

© photosvac – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Ornithoptera alexandrae to gatunek motyla z rodziny paziowatych, największy motyl dzienny świata. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samica jest większa od samca. Ma brązowe skrzydła z jasnymi plamami. Samiec ma skrzydła zielono-czarno-niebieskie, z metalicznym połyskiem. Odwłok u obu płci jasny.

Występowanie i środowisko

To endemit Nowej Gwinei.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 17-28 cm.

Pożywienie

Roślina żywicielska to Aristolochia sp.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek prawnie chroniony. Poważnym zagrożeniem dla gatunku jest nielegalny odłów dla celów handlowych dla kolekcjonerów.

Ciekawostki

Ile kosztuje największy motyl świata? Tyle ile zapłaci nabywca. Niestety znajdują się ludzie, którzy potrafią zapłacić całkiem duże pieniądze za spreparowane okazy i to jest problem. Dopóki ludzie nie zrozumieją, że najpiękniejsze w przyrodzie jest to, że żyje, dopóty będzie kwitł handel martwymi szczątkami zwierząt, a ich hekatomba będzie postępować.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.85 / 65.95%
2024-01-22



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Janusz Masłowski, Krzysztof Fiołek – Motyle Świata – Paziowate – Papilionidae, 978-83-925150-8-1, Koliber 2010

© medianauka.pl, 2020-07-18, GAT-636302




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.