Truciel
© pipehorse – stock.adobe.com
Truciel (Sphoeroides spengleri) to gatunek morskiej ryby z rodziny rozdymkowatych. Ciało ma owalny, lekko wydłużony kształt. Wierzch oliwkowobrązowy z jasnymi plamami, na boku jasny pas, po bokach którego rząd ciemnych, owalnych plam od spodu na całej długości, a od góry w końcowej tylko części. Spód biały. Płetwy półprzezroczyste, szarawe lub żółtawe. Płetwa grzbietowa i odbytowa krótkie, na jednakowej wysokości. Płetwa ogonowa wachlarzowata. Głowa duża — zajmuje 1/3 długości ciała. Oczy osadzone na wierzchu ciała. Łusek brak. Od strony brzusznej obecne kolce.
Występowanie i środowisko
Ryba ta żyje w zachodniej części Atlantyku od wybrzeży na wysokości Bostonu w USA poprzez Zatokę Meksykańską i Morze Karaibskie po Rio de Janeiro w Brazylii.
ryba morska
Atlantyk
Tryb życia i zachowanie
W chwili zagrożenia zwiększa rozmiary ciała. Ryba staje się kolczastym tworem, trudnym do połknięcia przez napastnika.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 30 cm.
Pożywienie
Poluje na denne bezkręgowce.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
To ryba trująca. Rozdymka nie tylko uwalnia truciznę na zewnątrz, ale silnie trujące są także jej wnętrzności, gonady, wątroba, a nawet mięso. Trucizna wpływa na ośrodek oddechowy w mózgu, powodując jego paraliż.
Synonimy
W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:
- Sphaeroides spengleri (Bloch, 1785)
- Tetrodon spengleri Bloch, 1785
Pokrewne gatunki ryb
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
© medianauka.pl, 2023-03-19, GAT-631816