Głowomłot wielki
© rook76 – stock.adobe.com
Głowomłot wielki (Sphyrna mokarran) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, rekina z rodziny młotowatych. Ubarwienie szarobrunatne, brązowe lub oliwkowe. Spód jaśniejszy. Płetwa grzbietowa trójkątna, bardzo duża. Duży jest też górny płat płetwy ogonowej. Głowa z bocznymi płatami z osadzonymi oczami i nozdrzami na jej końcach. To największy przedstawiciel rodziny.
Występowanie i środowisko
Występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej oceanów całego świata. Obecny w Morzu Śródziemnym. Pionowy zasięg występowania od zera do 300 m.
ryba morska
Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi nawet 6 m.
Pożywienie
Poluje na ryby kostnoszkieletowe i chrzęstnoszkieletowe, w tym płaszczki i inne rekiny. Zjada też bezkręgowce.
Rozmnażanie
Trze się przy powierzchni wody. Jest żyworodny. Poród ma miejsce po 11 miesiącach od zapłodnienia. Samica w jednym lęgu rodzi od 6 do 42 młodych.
Ochrona i zagrożenia CR
Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ryb
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020
© medianauka.pl, 2023-03-19, GAT-633724