Drętwa pstra

Drętwa pstra (Torpedo marmorata)

© aquapix – stock.adobe.com

Drętwa pstra, drętwa europejska (Torpedo marmorata) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny drętwowatych. Ubarwienie, zmienne, brązowe w czarne plamki, czasem z marmurkowym deseniem. Spód białawy. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie o niemalże okrągłym płaszczu. Trzon ogonowy mocno zbudowany. Szczeliny skrzelowe znajdują się na spodzie. Płetwy ogonowe (dwie) znajdują się na trzonie ogonowym. Górny płat płetwy ogonowej nieco większy. Płetwa odbytowa nie występuje.

Występowanie i środowisko

Płaszczka ta żyje we wschodniej części Atlantyku u wybrzeży Europy i Afryki od ujścia do Bałtyku po południowe krańce wybrzeża Afryki. Żyje także w Morzu Śródziemnym.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

To zwierzę o nocnej aktywności. Za dnia zagrzebuje się w piasku. Swoje ofiary paraliżuje wyładowaniami elektrycznymi, które sama wytwarza. Narządy elektryczne, znajdujące się na głowie, potrafią wytworzyć napięcie 220 V!

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 60 cm, a ciężar ciała 3000 g.

Pożywienie

Drętwa ta poluje na kraby, mięczaki, niewielkie ryby.

Rozmnażanie

To gatunek jajożyworodny. Po 7-10 miesięcy od zapłodnienia samica rodzi młode w liczbie do kilkunastu.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

W starożytności drętwy używano do leczenia podagry i bólu głowy. Wykorzystywano przy tym jej zdolność do wytwarzania prądu.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020

© medianauka.pl, 2022-12-25, GAT-633279




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.