Akrazjowce
Akrazjowce, akrazje, łańcuszkorośla (Acrasiomycota) to typ organizmów zaliczanych do grzybopodobnych protistów, aczkolwiek w różnych źródłach organizmy te znajdują różną klasyfikację. Zaliczano je do śluzowców i określano mianem śluzowców komórkowych.
Wygląd
Akrazje przypominają ameby. W stanie wegetatywnym akrazja jest pojedynczą komórką ameboidalną.
Występowanie i środowisko
Akrazjowce mają zasięg kosmopolityczny. Występują w środowisku wodnym i lądowym. Najczęściej występują w glebie i na odchodach.
Tryb życia
Komórka akrazji pełza jak ameba. Gdy warunki środowiskowe stają się niekorzystne, komórki skupiają się w tak zwane pseudoplazmodium (śluźnia rzekoma). To niezwykłe, że skupione komórki zachowują się nagle jak organizm wielokomórkowy.
Morfologia i anatomia
Każda komórka posiada haploidalne jądro.
Rozmnażanie
Akrazje rozmnażają się najczęściej bezpłciowo. Pseudoplazmodium wytwarza na szczycie trzon z rozdęciem (sorokarpium), w którym powstają spory. Spory mogą przekształcać się po pewnym czasie w pojedynczą akrazję. Zaobserwowano także rozmnażanie płciowe, najczęściej bez stadium komórek z wiciami (pływek).
Pokarm
Każda akrazja podczas pełzania pochłania bakterie i substancje organiczne.
Ciekawostki
Najbardziej fascynujące w akrazjowcach jest to, że są jednocześnie organizmami jednokomórkowymi jak i wielokomórkowymi.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
- Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
© medianauka.pl, 2021-01-01, A-3978