Aksolotl tygrysi, ambystoma tygrysia

Aksolotl tygrysi, ambystoma tygrysia (Ambystoma tigrinum)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Aksolotl tygrysi, zwana ambystomą tygrysią (Ambystoma tigrinum), to największy przedstawiciel rodziny ambystomów. Aksolotl tygrysi ma kolor skóry oliwkowy z ciemnymi plamkami na całym ciele, układającymi się we wzór podobny do tygrysiego. Posiada długi ogon. Ma masywne ciało o dużej głowie, długi ogon. Ma małe oczy, zaopatrzone w powieki.

Występowanie i środowisko

Ameryka Północna na obszarze USA, Kanady i Meksyku. Lubi wilgotne tereny w pobliżu wolno płynących cieków wodnych w lasach, górach i na preriach. Jest to płaz ogoniasty o największym zasięgu występowania w Ameryce Północnej. Zamieszkuje prerie, lasy liściaste i iglaste, pustynie, półpustynie, łąki. Pionowy zasięg występowania: od 0 do 3350 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Aktywny nocą. Prowadzi poza okresem godowym lądowy tryb życia. W dzień odpoczywa w zakamarkach, szczelinach i norach ssaków. W zimie hibernuje na lądzie. Większość swojego życia spędza w norach gryzoni. Wychodzi z nich nocą i podczas deszczu.

Pożywienie

Zjada małe bezkręgowce takie jak dżdżownice, ślimaki, owady, ale także małe myszy. Zjada osobniki własnego gatunku. Larwy żywią się planktonem zwierzęcym.

Rozmnażanie

Preferuje do rozrodu zbiorniki o piaszczystym dnie. Samce pozostawiają spermatofory na dnie spokojnych zbiorników wodnych. Samice podejmują spermatofory wargami kloakalnymi i składają kilka nieregularnych skupisk skrzeku. Szybkość rozwoju młodych zależy od temperatury wody. Gdy woda jest zbyt zimna, larwy nigdy się nie przekształcają w osobniki dorosłe, uzyskują jednak zdolność do rozmnażania się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Wybrane podgatunki:
Ambystoma tigrinum tigrinum
Ambystoma tigrinum mavortium
Ambystoma tigrinum melanostictum
Ambystoma tigrinum nebulosum
Ambystoma tigrinum diaboli
Ambystoma tigrinum stebbinsi

Pokrewne gatunki płazów


Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.35 / 64.26%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2012-04-24, GAT-121




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.