Aligatory

Aligatory i kajmany (Alligatoridae) to rodzina gadów, która liczy dziś 8 gatunków. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów.

Aligatory mają krótki i szeroki pysk, silnie wystające wzgórki oczne i nozdrza. Mają specyficzny układ zębów. Przy zamkniętej paszczy zęby szczęki kryją się w łuku zębowym żuchwy, czwarty rząd żuchwy wchodzi do głębokiej zatoki kości międzyszczękowej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Azję i obie Ameryki. Aligatory właściwe (2 gatunki) żyją jeden gatunek w Ameryce Północnej (USA), drugi w Chinach. Zamieszkują moczary i wilgotne lasy. Są związane z wodnym środowiskiem. Kajmany żyją w Ameryce Środkowej i Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Są bardzo agresywne. Na lądzie poruszają się sprawnie, ale na krótkich dystansach. W wodzie są niebezpiecznymi drapieżnikami.

Rozmnażanie

Wszystkie są jajorodne. Jaja są składane zwykle do gniazd na lądzie w piasku. Samice strzegą gniazd i opiekują się młodymi.

Pożywienie

Kajmany i aligatory polują na kręgowce, często większe od nich samych.

Ochrona i zagrożenia

Liczebność aligatorów i kajmanów drastycznie spada ze względu na polowania dla cennej skóry. Najczęściej dla tego celu zabija się kajmana krokodylowego.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:








© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-131



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.