Alka

Alka (Alca torda)

© Lars Lachmann – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Alka (Alca torda) to ptak z rodziny alk. W okresie godów głowa, szyja i wierzch ciała są czarne, a strona brzuszna biała. Dziób jest mocny, bocznie spłaszczony, z pionowo przebiegającą białą kreską. Od oka do nasady dzioba biegnie biały pasek. Przez skrzydła również biegnie biały pas. Poza okresem lęgowym alka ma białe policzki i gardło. Młode osobniki nie mają przepaski na dziobie. Skrzydła pełnią funkcję wioseł do poruszania siępod wodą.

Występowanie i środowisko PL

Ten gatunek jest w Polsce najczęściej spotykany spośród wszystkich alek. Spotkać go można najczęściej wczesną wiosną nad Bałtykiem w Zatoce Gdańskiej na Półwyspie Helskim.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten żyje na morzu. Odbywa wędrówki. Na ląd wychodzi podczas lęgów. Od późnego lata do jesieni alki pierzą się i na ten czas tracą zdolność lotu. Potrafi zanurkować na głębokość kilku metrów. To milczący ptak. Podczas godów cicho kracze.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim ryby, ale także wodne bezkręgowce. Odbiera też zdobycz innym ptakom.

Rozmnażanie

Gniazduje kolonijnie na skalistych wybrzeżach i wyspach na Oceanie Atlantyckim. Samiec i samica tworzą pary na wiele sezonów. Samica w maju lub na początku czerwca składa jedno jajo bezpośrednio na skalnym podłożu, czasem w norze. Jajo wysiaduje samiec i samica na przemian przez 36 dni. Młode po 2-3 tygodniach potrafią już latać. Samce opiekują się jeszcze przez pewien czas młodymi ptakami. Młode osobniki przystępują do lęgów w wieku 4-5 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce alki. Najczęściej można ją spotkać w marcu.
          Okres najczęstszego występowania w Polsce alki.
          Okres składania jaj przez samicę alki.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-28, GAT-773




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.