Spis treści:
Almikowate
Almiki, almikowate, myszoryjki (Solenodontidae) to rodzina jadowitych ssaków z rzędu owadożernych, do której należą 2 żyjące gatunki i dwa wymarłe. To jedne z największych owadożernych.
Almiki przypominają ryjówki. Są jednak od nich dużo większe. Głowa wydłużona w ryjek, oczy malutkie. W okolicy pyszczka wyrastają włosy zatokowe. Mają także dłuższe i silniejsze kończyny. Przednie kończyny wyposażone w wygięte pazury. Sierść jest szczeciniasta. Uszy, tylne kończyny oraz ogon nie są owłosione.
Występowanie i środowisko
Almiki żyją tylko na Kubie i na Haiti.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzą naziemny i nocny tryb życia. W poszukiwaniu owadów rozgrzebują glebę, pnie powalonych drzew. Przypominają w tym zwyczaje rycia w ziemi dzików. To towarzyskie zwierzęta, żyjące w norach po kilka osobników.
Morfologia i anatomia
Gruczoł ślinowy wytwarza jad.
Rozmnażanie
Samica rodzi dwa razy do roku po 1-3 młode.
Pożywienie
Zwykle polują na owady, rzadziej na małe kręgowce. Mięsną dietę z rzadka uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.
Ochrona i zagrożenia
Zwierzęta te przed przybyciem na wyspy człowieka stanowiły stabilne i liczne populacje. Wraz z człowiekiem na wyspach pojawiły się szczury i psy, potem sprowadzono mangusty i zwierzęta te skutecznie i sukcesywnie obniżały populację almików.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
Almiki nie są odporne na własny jad. Ukąszone w walce - giną.
To jedyne owadożerne, które przenoszą młode przyczepione do sutka.
Gatunki
To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:
- almik kubański (Atopogale cubana)
Inne gatunki
- almik wielki (Solenodon arredondoi)
- almik hispaniolski (Solenodon marcanoi)
- almik haitański (Solenodon paradoxus)
Powiązane quizy
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
- pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
© medianauka.pl, 2019-07-21, RODZ-811
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-21