Altannik lśniący

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus)

© feathercollector – stock.adobe.com

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Samica oraz młode mają zielonobrunatne upierzenie, samiec dorosły ma barwę czarnofioletową. Ciało ma krępą budowę. Dziób i nogi są mocne.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje wilgotne lasy nadmorskie w Australii.

Tryb życia i zachowanie

Tworzą stada. Pożywienia szukają na ziemi. Ptaki te lubią kolor niebieski i żółtozielony. Przyozdabiają altanki przedmiotami najlepiej w tym kolorze. Nie akceptują koloru zielonego i czerwonego. Altankę ptak ten maluje sokiem z niebieskich jagód wymieszanym z węglem drzewnym. Rozprowadza "farbę" dziobem lub pędzlem z kory.

Ptaki te łączą się w duże stada.

Bardzo dobrze naśladuje odgłosy innych ptaków. To dość hałaśliwy gatunek.

Pożywienie

Zjada rośliny zielne i trawę, owoce i nasiona. Czasem zjada też owady i ślimaki.

Rozmnażanie

W okresie październik-listopad buduje altanę na uprzednio przygotowanym placu. Altanka ma postać dwóch płotków z gałązek. Przed altanką samiec układa kolorowe pióra, kwiaty, jagody, grzyby. Nierzadko ptaki podkradają sobie ozdoby. Malują altankę sokiem z niebieskich owoców zmieszanym z węglem drzewnym. Samiec tańczy przed samicą z ozdobami w dziobie. Samica buduje czarkowate gniazdo na drzewie lub krzewie. Składa i wysiaduje 1-3 (najczęściej 2) jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Po kastracji samiec nie buduje altan i nie przyozdabia terenu. Nie tokuje też w tym przypadku. Oznacza to, że potrzeba budowania altan jest sterowana hormonalnie.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-03-30, GAT-744




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.