Altanniki

Altanniki (Ptilonorhynchidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 19 gatunków w 7 rodzajach. W Polsce altanniki nie występują.

Ptaki te mają krępą budowę ciała, mocne nogi. Kolor upierzenia dziewięciu gatunków jest maskujący, brązowy, szary lub zielony. W pozostałych przypadkach samce mają jaskrawe elementy (czubki, fragmenty lub całe ciało). Spód zwykle paskowany. Samce są większe od samic (poza budnikiem).

Występowanie i środowisko

To ptaki leśne, zamieszkujące Australię i Nową Gwineę.

Tryb życia i zachowanie

Samce tych ptaków wznoszą niezwykłe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami, grzybami, dodatkami nienaturalnego pochodzenia jak folia aluminiowa, plastik itp. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Pierwsi odkrywcy wpadali w zdumienie, gdy stwierdzali, iż altanki budowane są przez ptaki, a nie kobiety! Konstrukcje te mają za zadanie zwabienie samicy i odbycie z nią kopulacji.

Rozmnażanie

Samce budują areny i altany, gromadzą kolorowe ozdoby, prezentują swoje barwy, tańczą i śpiewają. Wabią w ten sposób samice. Gniazda tych ptaków są solidne, czarkowate i nie mają nic wspólnego z altankami, budowanymi przez samców. Samica składa 1-3 jaja. Okres inkubacji 21-27 dni. Młode są gniazdownikami. W gnieździe przebywają od 17 do 30 dni.

Pożywienie

Owoce, kwiaty, liście, nektar, a także owady i inne bezkręgowce, jaszczurki oraz pisklęta innych ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Jeden gatunek jest zagrożony wymarciem, jeden gatunek jest bliski zagrożenia.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samce altanników są największymi artystami w świecie zwierząt. Wznoszą wspaniałe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami lub grzybami, kolorowymi dodatkami nienaturalnego pochodzenia. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Ptaki, które budują altanki mają większy mózg. Przypisuje się im większą inteligencję, a nawet zmysł estetyczny.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki








© medianauka.pl, 2015-03-30, RODZ-294
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-09



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.