Amazonka niebieskoczelna

Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Amazonka niebieskoczelna (Amazona aestiva) to papuga z podrodziny papug właściwych. Strona grzbietowa ma ciemnozielony kolor, strona brzuszna jasnozielony. Głowa z wierzchu, policzki, gardziel są żółte. Czoło jest koloru niebieskiego (stąd nazwa). Zewnętrzne chorągiewki części lotek są czerwone. Samiec i samica wyglądają tak samo.

Występowanie i środowisko

Pierwotne lasy środkowo-zachodniej Ameryki Południowej. Zajmuje także tereny otwarte, gaje uprawne.

Tryb życia i zachowanie

Słabo lata. Bardzo dobrze wspina się po drzewach. Żyje w stadach, które przebywają w koronach drzew. Ma zdolność naśladowania różnych dźwięków.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, przypominające kształtem jaja kurze.

Pożywienie

Amazonka niebieskoczelna żywi się nasionami i owocami.

Rozmnażanie

Pary łączą się na całe życie. Lęgi mają miejsce od marca do października. Gniazda buduje 9 m nad ziemią w dziuplach starych drzew, klifach lub termitierach. Samica znosi od 1 do 5 jaj, które wysiaduje przez 23-28 dni. Młode pozostają w gnieździe przez 60 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Amazonka niebieskoczelna to jedna z najbardziej pospolitych papug Ameryki Południowej.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To łatwo oswajający się i przywiązujący się do opiekuna ptak. Przejawia zdolności dźwiękonaśladowcze. Znamy wiele odmian barwnych. To silny i odporny ptak.
Rodzaj klatki i wyposażeniePtaki najlepiej trzymać w wolierach z budkami lęgowymi.
PokarmKarmimy ptaki codziennie owocami i warzywami, podajemy gałęzie wierzby, mniszek lekarski, karmę dla dużych papug, skiełkowane ziarno słonecznika, nasiona ziół, traw, kolby kukurydzy, orzechy, małe ilości żółtego sera, ziarno z granulatem, gotowane mięso z kurczaka, żwirek mineralny. Wodę należy zmieniać każdego dnia.
RozmnażaniePodczas lęgów staje się agresywny. U ptaków trzymanych w klatkach dochodzi do urojonych lęgów. Zachowanie wówczas papug jest dziwne, agresywne, wyskubują sobie pióra.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-04-29, GAT-482




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.