Astryldowate

Astryldowate (Estrildidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowatych. Rodzina ta liczy dziś dziś 33 rodzaje i 131-135 gatunków.

Upierzenie astryldowatych jest zwykle kolorowe, w różne desenie i wzory. Czasem samce są barwniej upierzone od samic, ale nie jest to regułą. Samce wdówek mają szatę godową. Dziób charakterystyczny, gruby u nasady, zwykle kolorowy.

Występowanie i środowisko

Są to małe ptaki z Afryki na południe od Sahary, Półwyspu Arabskiego i Australazji. Zamieszkują tropikalne lasy, tereny porośnięte trzciną, półpustynie, sawanny.

Rozmnażanie

Gniazdo to konstrukcja dość niedbała ale z daszkiem i bocznym wejściem. Budulcem są kłosy traw. Gniazdo jest grubo wyściełane. Budowane jest zwykle dość nisko nad ziemią. Kilka gatunków gniazduje w dziuplach lub gniazdach innych ptaków. Najczęściej nie gniazdują kolonijnie. Samica składa zwykle 3-8 białych jaj. Wysiadywanie trwa 11-18 dni. Pisklęta są gniazdownikami, w gnieździe przebywają 16-25 dni. Jaja wysiadują i pisklęta wychowują oboje rodziców. Pisklęta żebrzą o jedzenie i przyjmują charakterystyczną, skręconą pozycję. Wdówki składają jaja do gniazd innych astryldowatych.

Pożywienie

Żywią się suchymi nasionami traw, czasem owadami. Kilka gatunków żywi się wyłącznie owadami. Astryldowate muszą dużo pić.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożony wyginięciem jest jeden gatunek (amadyniec), osiem innych jest narażonych na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wiele gatunków astryldowatych jest trzymanych w domach, gdyż ptaki te łatwo się hoduje. Należą do nich między innymi zeberka i amadyniec. Zeberka jest także zwierzęciem laboratoryjnym.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki








© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-178
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-10



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.