Astryldowate

Astryldowate (Estrildidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowatych. Rodzina ta liczy dziś dziś 33 rodzaje i 131-135 gatunków.

Upierzenie astryldowatych jest zwykle kolorowe, w różne desenie i wzory. Czasem samce są barwniej upierzone od samic, ale nie jest to regułą. Samce wdówek mają szatę godową. Dziób charakterystyczny, gruby u nasady, zwykle kolorowy.

Występowanie i środowisko

Są to małe ptaki z Afryki na południe od Sahary, Półwyspu Arabskiego i Australazji. Zamieszkują tropikalne lasy, tereny porośnięte trzciną, półpustynie, sawanny.

Rozmnażanie

Gniazdo to konstrukcja dość niedbała ale z daszkiem i bocznym wejściem. Budulcem są kłosy traw. Gniazdo jest grubo wyściełane. Budowane jest zwykle dość nisko nad ziemią. Kilka gatunków gniazduje w dziuplach lub gniazdach innych ptaków. Najczęściej nie gniazdują kolonijnie. Samica składa zwykle 3-8 białych jaj. Wysiadywanie trwa 11-18 dni. Pisklęta są gniazdownikami, w gnieździe przebywają 16-25 dni. Jaja wysiadują i pisklęta wychowują oboje rodziców. Pisklęta żebrzą o jedzenie i przyjmują charakterystyczną, skręconą pozycję. Wdówki składają jaja do gniazd innych astryldowatych.

Pożywienie

Żywią się suchymi nasionami traw, czasem owadami. Kilka gatunków żywi się wyłącznie owadami. Astryldowate muszą dużo pić.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożony wyginięciem jest jeden gatunek (amadyniec), osiem innych jest narażonych na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wiele gatunków astryldowatych jest trzymanych w domach, gdyż ptaki te łatwo się hoduje. Należą do nich między innymi zeberka i amadyniec. Zeberka jest także zwierzęciem laboratoryjnym.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
21 / 70%
2024-01-18




Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-178
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-10



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.