Aterynokształtne

Aterynokształtne (Atheriniformes) to rząd ryb kostnoszkieletowych, do którego zaliczamy 8 rodzin z około 275 gatunkami. W Polsce ryby z tego rzędu nie występują.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
aterynowateAtherinidae1600Tak
niebieskookiPseudomugilidae150Nie
promieniczkowateTelmatherinidae170Nie
tęczanki madagaskarskieBedotiidae90Nie
tęczankowateMelanotaeniidae670Nie


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Są tu zarówno ryby morskie jak i śródlądowe. Są obecne w oceanach całego świata w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Występują też w wodach śródlądowych Australii, Madagaskaru, i obu Ameryk.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zwykle stadny tryb życia.


Morfologia i anatomia

Są to na ogół ryby niewielkich rozmiarów o smukłych kształtach. Morskie gatunki mają zwykle barwę ciała srebrną z jaskrawym pasem po bokach. Ryby te mają dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich zawiera miękkie kolce. Na początku płetwy odbytowej znajduje się pojedynczy kolec. Płetwy brzuszne są przesunięte ku tyłowi. Łuski mają okrągły kształt. Linia boczna nie występuje. Długość ciała wynosi od 2 cm do 44 cm.

Rozmnażanie

Samica ikrę rozrzuca w toni wodnej. Jaja opadają na dno i przyklejają się do niego. Samice gatunków słodkowodnych przyklejają ikrę do wodnej roślinności.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Gatunki o większych rozmiarach są rybami jadalnymi. Kilka małych gatunków to ryby akwariowe. Dziewiętnaście gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2016-09-24, RZAD-128




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.