Atłasowiec czarny (Phainopepla nitens) to gatunek ptaka z rodziny jedwabniczek, wydzielonej z rodziny jemiołuszek. Na głowie czub. Samiec ma czarne upierzenie, białe lusterko. Samica ma popielate upierzenie i szare lusterko. Lusterka są widoczne podczas lotu. Oczy są krwistoczerwone.
Występowanie i środowisko
Gatunek występuje w Ameryce Północnej i Środkowej. Preferuje tereny otwarte w pobliżu zbiorników wodnych.
Tryb życia i zachowanie
Potrafi zawisać w powietrzu.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 18-21 cm.
Pożywienie
Poluje na owady w locie. Dietę taką uzupełnia jagodami i owocami.
Rozmnażanie
Tworzy niewielkie kolonie rozrodcze. Samica składa 2-3 jaja do gniazda w kształcie czarki, zbudowanego przez samca. Okres inkubacji trwa 15 dni. wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.