Bączek (zwyczajny)

Bączek (zwyczajny) (Ixobrychus minutus)

© ryzhkov_sergey – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Bączek (Ixobrychus minutus) to jedna z najmniejszych czapli na świecie. Czubek głowy i grzbiet oraz ogon samca są czarne (u samicy brązowe). Reszta jest płowa, z dobrze widocznym kreskowaniem. Od głowy przez szyję ciągną się jasne pasy. W okresie rozrodu dziób jest czerwonawy, później staje się żółty.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w dość dużym rozproszeniu w Europie, jest obecny w Azji oraz w Afryce. W Polsce jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym (zaledwie kilkaset par).

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Większość czasu przebywa w szuwarach. Ptak ten poza lęgami jest samotnikiem. Przejawia zachowania terytorialne. Przejawia aktywność dzienną, ale i nocną również. Najbardziej jest aktywny o zmierzchu i o świcie.

Pożywienie

Ptak ten łowi ryby, żaby, a także owady.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Samiec buduje gniazdo i wabi do niego samicę. Gdy to się nie uda, samiec przystępuje do budowy nowej konstrukcji w innym miejscu. Gniazdo budowane jest nad wodą. Samica składa od 4 do 9 jaj, których wysiadywanie trwa 17-19 dni. Pisklęta są karmione przez oboje rodziców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Możliwość obserwacji w Polsce bączka.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-05-09, GAT-794




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.