Bąkowate

Bąkowate, ślepaki (Tabanidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3500 gatunków. W Polsce stwierdzono występowanie 52 gatunków z tej rodziny muchówek. Potoczna nazwa tych owadów to muchy końskie.

To bardzo duże lub średniej wielkości muchówki. Ich ciało jest krępe, odwłok mocno zbudowany, szeroki. Kolor ciała to brąz, żółty lub szary. Często występuje delikatny rysunek na ciele. Głowa również jest dość duża, większą jej część zajmują oczy złożone, często kolorowe, z falistymi liniami, plamami. Oczy samców stykają się ze sobą, u samic nie. Skrzydła również są szerokie, zwykle przeźroczyste, lub z przepaskami. Aparat gębowy ma kształt ryjka z aparatem tnącym.

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne na terenie całego kraju. Bardzo lubią sąsiedztwo wody i terenów podmokłych.

Tryb życia i zachowanie

To owady aktywne za dnia. Ich lot jest niezwykle sprawny. Zimuje postać larwalna.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na roślinach w złożach. Larwy przechodzą rozwój w glebie lub w wodzie. Rozwój może trwać nawet dwa lata.

Pożywienie

Samice tych muchówek są krwiopijne, a ich ugryzienia są bolesne. Muchówki te wybierają za swoich żywicieli głównie bydło i konie. Samce i samice żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Larwy polują na larwy innych muchówek, dżdżownice i mięczaki. Czasem ich pokarmem jest martwa materia pochodzenia roślinnego.

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków to owady bardzo pospolite.

Ciekawostki

Określenie "mucha końska" nie oznacza konkretnego gatunku. Choć zwykle odnosi się do owadów z rodziny bąkowatych (bąka brązowego, jusznicy deszczowej) , to mianem tym określa się gatunki także innych rodzin (np. gzowatych). Ponadto określeniem "bąk" oznacza się potocznie trzmiele, a więc owady nie mające wiele wspólnego z muchówkami, a tym samych rodziną bąkowatych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Okres lotu bąka brązowego.
      Okres lotu jusznicy deszczowej.
       Okres lotu ślepaka czarnożółtego.





Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-08-04, RODZ-338



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.