Banan

Banan

Banan (Musa) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny bananowatych, do którego zaliczamy około 35 gatunków, choć klasyfikacja tego rodzaju z uwagę na 4000 lat uprawy i krzyżowanie jest trudna i niejednoznaczna.

Są to byliny o dużych rozmiarach. Oprócz dużej wartości gospodarczej z uwagi na smaczne i pożywne owoce, rośliny te są także uprawiane jako rośliny ozdobne.

Występowanie

Banan rośnie i jest uprawiany w tropikach w Afryce, Azji i Australii. Pochodzenie jest azjatyckie. Banan bywa uprawiany nawet w klimacie umiarkowanym.

Morfologia

Liście są bardzo duże, na długich ogonkach, o długości nawet kilku metrów. Pochwa każdego liścia obejmuje wszystkie pozostałe, dzięki czemu powstaje nibypień i roślina wygląda jak drzewo.

Kwiaty mają skomplikowaną budowę, są barwne, zebrane w bardzo duże kłosy.

Owoc jest beznasienny, wydłużony i zakrzywiony, powszechnie zwany bananem. Okrywająca owoc skórka ma kolor od zielonego do czerwonopomarańczowego. Z kwiatostanu powstaje nawet do 400 owoców. Miąższ owoców banana zwyczajnego jest słodki, mączysty i kremowy.

Rozmnażanie

Banany w uprawie rozmnaża się przez oddzielanie odrostów korzeniowych, czyli wyłącznie wegetatywnie.

Ciekawostki

Większość gatunków o jadalnych owocach nie zawiązuje nasion!

Gatunki

Wykaz gatunków, które zostały opisane w naszym serwisie:

Inne gatunki





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Praca zbiorowa - Botanica ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych., ISBN 3-8331-1916-0, Könemann 2005

© medianauka.pl, , RODZAJ-433
Data aktualizacji artykułu: 2024-07-06



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.