Barczatka dębolistna

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia)

© Mushy – stock.adobe.com

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia) to największy motyl z rodziny barczatkowatych w Polsce o brunatnych, ząbkowanych na końcach skrzydłach, z nieregularnym rysunkiem powstałym z delikatnych wydłużonych plamek, które układają się w linie. Niewielka plamka znajduje się środku skrzydeł pierwszej pary. Tułów i odwłok są duże i silnie zbudowane, są też owłosione. Czułki dość krótkie. Samiec jest dużo mniejszy od samicy. Larwy są jednolicie brązowe z dwoma paskami na grzbiecie.

Występowanie i środowisko PL

To motyl obecny w całym kraju. Poza tym spotkać go można w całej Europie i dużej części Azji. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Larwa też jest aktywna tylko nocą. W pozycji spoczynkowej motyl ten wysuwa drugą parę skrzydeł spod pierwszej, które są ułożone jak dachówki. Zimuje na korze w postaci larwalnej.

Pożywienie

Larwa żeruje na drzewach i krzewach takich jak iwa, tarnina, głóg.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja na spodzie liści drzew i krzewów. Larwy wytwarzają kokon, który ukrywają między liśćmi. W nim następuje przeobrażenie. U nas w ciągu roku występuje jedno pokolenie, na południowym obszarze występowania - dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten występuje pospolicie.

Ciekawostki

To największa nasza barczatka.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres występowania postaci dorosłej barczatki dębolistnej.
           Następuje przepoczwarzenie barczatki dębolistnej.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2015-02-21, GAT-701




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.