Barczatka dębolistna

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia)

© Mushy – stock.adobe.com

Barczatka dębolistna (Gastropacha quercifolia) to największy motyl z rodziny barczatkowatych w Polsce o brunatnych, ząbkowanych na końcach skrzydłach, z nieregularnym rysunkiem powstałym z delikatnych wydłużonych plamek, które układają się w linie. Niewielka plamka znajduje się środku skrzydeł pierwszej pary. Tułów i odwłok są duże i silnie zbudowane, są też owłosione. Czułki dość krótkie. Samiec jest dużo mniejszy od samicy. Larwy są jednolicie brązowe z dwoma paskami na grzbiecie.

Występowanie i środowisko PL

To motyl obecny w całym kraju. Poza tym spotkać go można w całej Europie i dużej części Azji. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Larwa też jest aktywna tylko nocą. W pozycji spoczynkowej motyl ten wysuwa drugą parę skrzydeł spod pierwszej, które są ułożone jak dachówki. Zimuje na korze w postaci larwalnej.

Pożywienie

Larwa żeruje na drzewach i krzewach takich jak iwa, tarnina, głóg.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja na spodzie liści drzew i krzewów. Larwy wytwarzają kokon, który ukrywają między liśćmi. W nim następuje przeobrażenie. U nas w ciągu roku występuje jedno pokolenie, na południowym obszarze występowania - dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten występuje pospolicie.

Ciekawostki

To największa nasza barczatka.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres występowania postaci dorosłej barczatki dębolistnej.
           Następuje przepoczwarzenie barczatki dębolistnej.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-02-21, GAT-701




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.