Barczatka sosnówka

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini)

© PIXATERRA – stock.adobe.com

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini) to motyl nocny z rodziny barczatkowatych. Samica jest nieco większa od samca. Skrzydła na brzegach są lekko pofałdowane. Ubarwienie tułowia, skrzydeł oraz rysunek na skrzydłach są bardzo zmienne. Dominują barwy popielate, brązowoszare do czarnych. Na żyłce poprzecznej przedniej pary skrzydeł znajduje się biała plamka. Gąsienice również mają zmienne ubarwienie, od szarego poprzez rdzawe do brunatnej. Głowa ma jasnobrunatny kolor z czarnymi punktami. Na czole znajduje się czarna, pionowa kreska. Na ciele znajdują się niebieskawe plamki, po bokach czerwone brodawki. Z wierzchu odwłoka widać brunatne plamy w kształcie rombów oraz brodawki z pęczkami czarnych włosków.

Występowanie i środowisko PL

To motyl żyjący w Europie, Azji aż po Syberię, a także w północnej części Afryki. U nas jest powszechny w całym kraju. Zamieszkuje lasy sosnowe, świerkowe i mieszane z obecnością sosny.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu motyli trwa od maja do sierpnia. Zimuje stadium gąsienicy. Gąsienica po pierwszych przymrozkach schodzi z drzewa pod warstwę mchu.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł motyla wynosi od 52 do 82 mm.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na sośnie, bardzo rzadko także na innych drzewach iglastych.

Rozmnażanie

Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa pakiety jaj na szpilkach sosny.

Ochrona i zagrożenia

To poważny szkodnik upraw sosnowych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu motyla barczatki sosnówki.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-07-28, GAT-1225




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.