Bargliki

Bargliki (Acanthisittidae) to rodzina niewielkich ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 2 żyjące dziś gatunki i dwa wymarłe.

Samce mają zielonkawy wierzch ciała, spód kremowy. Samica ma stonowane ubarwienie, z elementami biało-czarnymi. Mają krępą budowę ciała, bardzo krótki ogon.

Występowanie i środowisko

Bargliki występują wyłącznie na Nowej Zelandii. To ptaki leśne.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia2
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Słabo latają.

Morfologia i anatomia

Długość ciała: 7-10 cm, ciężar: 5-20 g.

Rozmnażanie

Bargliki gniazduję w wydrążeniach w pniach drzew lub ziemi. W zniesieniu 2-5 białych jaj. Okres inkubacji wynosi 19-21 dni.

Pożywienie

Polują na stawonogi.

Ochrona i zagrożenia

Z uwagi na to, że ptaki te słabo latają i brak drapieżników przed przybyciem na wyspę człowieka, po pojawieniu się drapieżników dwa gatunki szybko wymarły, a pozostałe są narażone na wymarcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Barglik to najmniejszy ptak Nowej Zelandii.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki








© medianauka.pl, 2019-01-05, RODZ-763
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-10



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.