Bekaśnica
© SunnyS – stock.adobe.com
Bekaśnica (Aramus guarauna) to dość duży ptak o sylwetce chruściela. Ma długi, zakrzywiony ku dołowi i lekko bocznie spłaszczony dziób, długie nogi i szyję, zaokrąglone skrzydła oraz krótki ogon. Palce nie są spięte błoną pławną. Upierzenie brązowe z zielonym odcieniem. Szyja i głowa nieco jaśniejsze. W dużej części występuje białe kreskowanie, drobniejsze na szyi i głowie. Samiec i samica wyglądają podobnie.
Występowanie i środowisko
Ameryka Północna od Florydy, poprzez Amerykę Środkową po duży areał w Ameryce Południowej. Występuje też na Karaibach. Zamieszkuje mokradła, bagna, wszelkie tereny podmokłe.
Tryb życia i zachowanie
Porusza się powoli w taki sposób, jakby kulał. Bardzo dobrze pływa. Jest aktywna w nocy. Jest widywana także za dnia i za dnia czasem żeruje. W poszukiwaniu pokarmu brodzi w wodzie lub chodzi po pływającej roślinności wodnej, sondując dziobem muł w poszukiwaniu pokarmu.
Lot sprawny. W locie szyja i nogi są prosto wyciągnięte. Nogi wystają poza ogon.
Głos płaczący, gdaczący, wrzeszczący. Odzywa się nocą.
Morfologia i anatomia
Rozmiar jaj: 60 × 44 mm
Pożywienie
Odżywia się ślimakami, głównie z rodzaju Pomacea. Wyciąga je z mułu na brzeg lub na płytką wodę i sprawnie wyciąga ciało ślimaka z muszli i połyka je. Do ich diety zalicza się też także w mniejszej mierze owady, żaby, jaszczurki.
Rozmnażanie
Buduje dwa gniazda. Pierwsze jest jest duże, zbudowane z patyków lub wodnej roślinności, usytuowane na ziemi lub na drzewie, czasem bardzo wysoko. Samica składa 5-7 jaj, które z samcem na zmianę wysiaduje przez 27 dni. Po wykluciu pisklęta są dobrze rozwinięte i niedługo potem rodzice przeprowadzają je do drugiego gniazda, pływającej platformy na wodzie, gdzie dalej się nimi opiekują.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W USA znajduje się pod ścisłą ochroną. Poprzez degradację naturalnych środowisk ptak ten znika z niektórych rejonów pierwotnego występowania.
Ciekawostki
Ptaki te budują dwa gniazda i oba są podczas okresu lęgowego wykorzystywane na różnym etapie rozwoju potomstwa.
Pokrewne gatunki ptaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2015-03-07, GAT-718