Bielinek kapustnik

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)

Samica bielinka kapustnika ma wyraźne, ciemne plamki na pierwszej parze skrzydeł — Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) to bardzo pospolity motyl dzienny o białych skrzydłach z ciemnymi plamami na skraju skrzydeł i kropkami u samicy. Gąsienica posiada małe włoski, jest smukła i kolorowa. Bielinek kapustnik jest szkodnikiem ogrodów warzywnych.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Afryka Północna, Azja. Zamieszkuje ogrody warzywne, łąki, pola, skraje lasów, górskie doliny.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje poczwarka. Aktywny za dnia. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy następuje duży wzrost liczebności tych owadów, bielinki masowo migrują na południe Europy. Pokonują wówczas nawet Alpy. Lecą tysiącami (czasem nawet w liczbie milionów) tuż nad ziemią.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to kalafior, kapusta, rzodkiew, rzeżucha.

Rozmnażanie

Samica składa do 300 jaj o kolorze żółtopomarańczowym, przyklejając je od spodu liści. Po 4-10 dniach wylęgają się gąsienice, które rozwijają się 3-4 tygodnie. Przed przepoczwarzeniem się gąsienice opuszczają roślinę żywicielkę i wyszukują kryjówkę po kamiennymi słupami, murkami, gzymsami itp. Poczwarka jest żółtozielona. W ciągu roku pojawiają się dwa-trzy pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Jest to pospolity gatunek. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Bielinek kapustnik w trakcie rozwoju linieje 4-5 razy.
Gąsienica bielinka kapustnika czasem staje się ofiarą baryłkarza bieliniaka - pasożyta, który żyje wewnątrz gąsienicy. Zamiast wytworzenia poczwarki pojawiają się żółte kokony tego pasożyta, a gąsienica umiera.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Obserwujemy postać dorosłą bielinka kapustnika - pierwsze pokolenie.
          Obserwujemy postać dorosłą bielinka kapustnika - drugie pokolenie.
          Obserwujemy czasem postać dorosłą bielinka kapustnika - częściowe trzecie pokolenie.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.86 / 66%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2009-10-28, GAT-30




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.