Biocenoza
Biocenoza jest to zespół organizmów roślinnych, zwierzęcych, grzybów, bakterii powiązanych ze sobą różnymi czynnikami i zależnościami biologicznymi i ekologicznymi. Zespół takich organizmów żyje w określonym środowisku. Wraz z biotopem tworzy ekosystem. Biocenoza to żywa część ekosystemu, zaś biotop to środowisko, w jakim żyje biocenoza.
Biocenoza pozostaje w stanie homeostazy, czyli równowagi dynamicznej. Nie ulega większym zmianom i podlega samoregulacji ekologicznej.
Biocenozy zazwyczaj powstają w sposób naturalny, ale mogą być także sztucznie wytworzone.
Przykłady
Przykłady biocenozy:
- biocenoza rzeki,
- biocenoza lasu,
- biocenoza sawanny,
- biocenoza jeziora,
- park,
- ogród,
- biocenoza miasta,
- biocenoza łąki,
- biocenoza pól.
Rodzaje organizmów w biocenozie
Biocenozę charakteryzuje względnie stała liczba producentów, czyli głównie organizmów roślinnych, będących w stanie ze związków nieorganicznych wyprodukować związki organiczne, konsumentów, głównie zwierząt, które odżywiają się roślinami (konsumenci I rodzaju) lub zwierzętami (konsumenci II rodzaju) oraz reducentów (destruentów), przede wszystkim grzybów i bakterii, które odpowiadają za rozkład związków organicznych na nieorganiczne.
W biocenozie można wyróżnić następujące grupy organizmów:
- fitocenoza - organizmy roślinne
- zoocenoza - organizmy zwierzęce
- mykocenoza - grzyby
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
- Praca zbiorowa pod redakcją Jana Kofmana - Encyklopedia Popularna PWN, ISBN 83-01-10416-3, PWN 1993
© medianauka.pl, 2021-08-02, A-4117