Bławatnikowate

Bławatniki (Cotingidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 65 gatunków w 33 rodzajach. W Polsce bławatniki nie występują. Wyróżniamy tu cztery podrodziny: Cotinginae, Rupicolinae, Phytotominae, Tityrinae. Klasyfikacja wielu gatunków tej rodziny jest sporna.

To ptaki o bardzo różnorodnym wyglądzie i zróżnicowanych rozmiarach. Ubarwienie różnorodne, u samców bardziej jaskrawe, z różnymi ozdobami. Samice nie posiadają ozdób.

Występowanie i środowisko

To ptaki wszelkich lasów w Ameryce Południowej i Środkowej zarówno obszarów górskich jak i nizinnych.

Tryb życia i zachowanie

Wiele gatunków przejawia zachowania terytorialne.

Rozmnażanie

Gniazda są na ogół czarkowate lub w kształcie spodka. Są to na zwykle niewielkie konstrukcje. W zniesieniu od 1 do 3 jaj, które wysiadywane są przez 19-28 dni. Młode są gniazdownikami. W gnieździe przebywają jeszcze przez 21-44 dni.

Pożywienie

W zależności od gatunku ptaki te żywią się owadami lub owocami.

Ochrona i zagrożenia

Krytycznie zagrożony wymarciem jest bławatniczek, zagrożonych jest 5 innych bławatników, 11 gatunków jest narażonych na wymarcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki








© medianauka.pl, 2015-03-25, RODZ-289
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-11



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.