Błotniak stawowy

Błotniak stawowy (Circus aeruginosus)

© Menno Schaefer – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 1.

Błotniak stawowy (Circus aeruginosus) to najpospolitszy przedstawiciel rodzaju błotniaków w naszym kraju. Ma dość smukłe ciało. U samca pierś i głowa są jasne, a spód ciała jest brązowawy, podobnie jak grzbiet. Ogon jest niebieskawy. Samica ma kolor ciemnobrązowy, a jej wierzch głowy, gardło i brzeg skrzydeł są żółtawe. Skrzydła są bardzo długie. Podczas lotu układają się w literę V.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie, Azji i Afryce. W Polsce najczęściej spotykany na nizinach. Lubi środowisko wodne, tereny podmokłe z szuwarami, w dolinach rzek. Widywany na łąkach i polach uprawnych.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje od marca. Na zimowiska odlatuje do końca października. Widywano też ten gatunek zimą. Poza okresem rozrodu żyje samotnie. Czasem ptak ten łączy się w niewielkie zbiorowiska na noclegowiska. Zdobyczy wypatruje w locie. Potrafi zawisnąć w powietrzu.

Lata nisko nad ziemią. Często szybuje, uderzenia skrzydłami są miękkie.

Pożywienie

Poluje na gryzonie i ptaki i ich pisklęta. Zjada też jaja ptasie. Poluje też na płazy i ryby, nie gardzi padliną.

Rozmnażanie

Zwykle jest monogamiczny, ale samiec może też związać się z dwiema samicami. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje nad lustrem wody w gęstej roślinności przybrzeżnej, w turzycowisku lub na ziemi. Samica w kwietniu aż do maja składa 3-8 jaj. Okres inkubacji wynosi 33 dni. Pisklęta potrafią latać po 6-7 tygodniach. Przez kolejny miesiąc pozostają pod opieką rodziców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Błotniak stawowy to symbol parku "Narwiański Park Narodowy".


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Możliwość obserwacji w Polsce błotniaka stawowego.
          Okres lęgów błotniaka stawowego.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.79 / 69.3%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-20, GAT-761




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.