Błotniak zbożowy

Błotniak zbożowy (Circus cyaneus)

© NickVorobey.com – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Dobrze widoczna jest szlara u tego gatunku. Samiec różni się od samicy. Samiec ma jasnopopielate upierzenie z wierzchu, białe od spodu i czarne lotki. Samica jest brązowa, rdzawożółta od spodu z plamami. Jest też większa od samca. Młode są podobne bardziej do samicy.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Preferuje przestrzenie otwarte na niżu. Europejskie populacje tego ptaka zimują w południowej części Europy lub w północnej części Afryki. W Polsce to bardzo rzadki ptak lęgowy.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przylatuje do Polski w okresie od marca do kwietnia, a odlatuje w okresie od września do października. Czasem wybrane osobniki pozostają na zimę.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 46-50 cm, a rozpiętość skrzydeł od 110 do 125 cm. ciężar ciała od 350 g do 600 g.

Pożywienie

Poluje na drobne kręgowce, głównie gryzonie i owady.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi, zwykle na łące lub na polu. Samica raz w roku składa 4-6 jaj, które sama wysiaduje przez miesiąc. Młode nie opuszczają gniazda przez kolejny miesiąc.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Błotniak zbożowy podlega w Polsce ochronie ścisłej.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Przylatuje do Polski błotniak zbożowy.
          Błotniak zbożowy odlatuje na zimę.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2019-01-03, GAT-6013




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.