Brodawnik aksamitny (Philepitta castanea) to gatunek ptaka z rodziny brodawników. Najbardziej charakterystyczną cechą jest występowanie u samców w okresie godowym barwnej narośli w okolicach oczu. Narośl ma nietypową budowę komórkową. Poza tym pięknie kontrastuje z czarnym upierzeniem ptaka. Poza okresem godowym w upierzeniu pojawiają się żółte zakończenia piór. Upierzenie samicy jest brązowo-płowe.
Występowanie i środowisko
Brodawnik aksamitny zamieszkuje lasy Madagaskaru.
Tryb życia i zachowanie
Ptak ten żyje samotnie lub w parze.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi od 14 do 16,5 cm.
Pożywienie
Zjada nektar i owoce.
Rozmnażanie
Samica składa 2-3 jaja w gnieździe na wysokości kilku metrów nad ziemią na konarach drzewa.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.