Brodziec piskliwy

Brodziec piskliwy (Actitis hypoleucos)

© gabylegeai - Fotolia.com

Brodziec piskliwy, kuliczek piskliwy, piskliwiec (Actitis hypoleucos) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, z podrodziny brodźców. Samica jest podobna do samca. W szacie godowej ciało z wierzchu jest oliwkowoszare z czarnym kreskowaniem. Nad okiem biegnie jaśniejsza brew. Szyja i głowa po bokach jest szarawa, kreskowana. Spód jest biały. Ogon ma ciemne pióra, jasno obrzeżone. Ciemne kreskowanie nie występuje w szacie spoczynkowej, a spód jest białawy. Dziób ma czarny kolor i jest dość krótki. Nogi, również krótkie, są żółtawe lub zielonkawe.

Występowanie i środowisko PL

Można go spotkać nad piaszczystymi i kamienistymi brzegami wód, szczególnie rzek. Pionowy zasięg występowania, to 4000 m n.p.m. Występuje w całej Palearktyce, zimuje w Afryce i Azji oraz Australii. U nas jest nielicznym ptakiem gniazdującym. Podczas wędrówek występuje dość licznie. W Polsce występuje najliczniej nad Wisłą oraz jej dopływami.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Do nas przylatuje od kwietnia do maja, a odlatuje od lipca do października. Przelatuje na krótkie odległości tuż nad wodą, sprężyście trzepocząc skrzydłami, z krótkim lotem szybowcowym ze skrzydłami łukowato wygiętymi w dół. Biega szybko po ziemi, co chwila się zatrzymując i kiwając charakterystycznie.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 22 cm i ciężar 40-75 g. Skrzydło ma długość 11-12 cm.

Pożywienie

Brodziec piskliwy poluje na owady, mięczaki, skorupiaki.

Rozmnażanie

Ptak ten gniazduje na ziemi, zwykle pod osłoną krzaków lub kępy traw. Raz w roku samica składa 4 jaja, które wraz z samcem wysiaduje przez 20-22 dni. Oboje opiekują się także młodymi. Młode już po kilku godzinach od wyklucia opuszczają gniazdo. Po trzech tygodniach uzyskują zdolność do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce brodziec piskliwy podlega ochronie ścisłej.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatuje brodziec piskliwy.
        Brodziec piskliwy odlatuje na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.87 / 69.57%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-11-01, GAT-4307




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.