Budowa oka człowieka
Oko jest narządem wzroku. Jest umieszczone w oczodole. Zewnętrzna warstwa gałki ocznej jest nazywana twardówką. W przedniej części oka warstwa ta nosi nazwę rogówki. Przez rogówkę widać kolorową tęczówkę, źrenicę. Zaraz za nią znajduje się soczewka utrzymywana przez wiązadełko (ciało) rzęskowe. Pod twardówką znajduje się kolejna warstwa - naczyniówka. Dalej znajduje się siatkówka, zawierająca komórki czułe na światło. W tylnej komorze oka znajduje się galaretowate ciało szkliste, zapewniające odpowiednie ciśnienie w oku. Najbardziej czułym miejscem na siatkówce jest plamka żółta. Bodźce świetlne biegną za pomocą nerwu wzrokowego do mózgu. Miejsce wejścia nerwu do gałki ocznej nie jest czułe na światło - to plamka ślepa. Za poruszanie gałki ocznej odpowiadają mięśnie proste: boczne, górny i dolny.
Poniższa tablica interakcyjna pozwala na naukę nazewnictwa poszczególnych części budowy oka człowieka.
Instrukcja obsługi
Na dole tablicy znajdują się przyciski, które umożliwiają przejść w zadany tryb pracy. Poniżej znajduje się opis poszczególnych funkcji.
Tryb nauki
Wybierz tę opcję aby się pouczyć. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy wraz z podpowiedziami nazw części ciała po wskazaniu jej palcem na ekranie.
Test.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności. Program losowo poprosi o wskazanie każdego elementu budowy, który należy wskazać na podstawie podanej nazwy. Na koniec program dokona oceny sprawdzianu.
Podpowiedź.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz zobaczyć tablicę poglądową ze wszystkimi nazwami części ciała.
Informacje.
Ta opcja wyświetla informacje o programie.
© medianauka.pl, 2017-03-05, A-3501