Chetonikowate, motylowate

Chetonikowate, motylowate (Chaetodontidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 115 gatunków w 10 rodzajach. W Polsce nie występują ryby z tej rodziny.

Ciało tych ryb jest bocznie spłaszczone, wysokie. Charakterystyczny jest zaostrzony pyszczek, co umożliwia im wydobywanie pokarmu ze szczelin skał i koralowców. Na końcu pyszczka jest niewielki otwór gębowy. Ubarwienie zwykle bardzo jaskrawe, z pięknymi wzorami. Przez oko na ogół biegnie pas lub pokrywa je plama. Bardzo często na końcu płetwy grzbietowej lub z tyłu ciała znajduje się plama podobna do oczu, tak zwane fałszywe oko. Ubarwienie osobników młodych jest na ogół inne. Ryby te potrafią zmieniać ubarwienie z nocnego na dzienne.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują płytkie wody raf koralowych Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz Atlantyku. Są obecne na ogół na głębokości do 20 m, ale są gatunki, które można spotkać na głębokości nawet 200 m.

Morfologia i anatomia

W płetwie odbytowej znajduje się od 3 do 5 kolców. Drobne łuski znajdują się także na nasadach płetw grzbietowej i odbytowej.

Rozmnażanie

Ryby te nie przejawiają instynktu opiekuńczego. Jaja są uwalniane do toni wodnej. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia, ich rozwój jest przedłużony do nawet kilku miesięcy. Larwy mają charakterystyczne płytki kostne.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią małe bezkręgowce, polipy i czułki koralowców, zooplankton, ikra innych ryb, a także zooplankton. Często występuje specjalizacja pokarmowa.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki



Ciekawostki
Czy ryby śpią?Czy ryby śpią?
Ciekawostki
Elektryczne rybyElektryczne ryby
Ciekawostki
Latające rybyLatające ryby
Ciekawostki
Jadowite rybyJadowite ryby





© medianauka.pl, 2016-08-27, RODZ-376



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.