Chronka pręgowana (Thamnophilus doliatus) to ptak z rodziny chronkowatych. Samiec jest pręgowany, ma czarno-białe upierzenie. Samica jest beżowa od spodu, z wierzchu ma pomarańczowy odcień. Wyraźnie widać żółte oczy. Na głowie znajduje się niewielki, ciemny czub.
Występowanie i środowisko
Ptak ten zamieszkuje lasy, zarośla, brzegi lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Stara się przebywać do wysokości 2-3 m nad ziemią.
Tryb życia i zachowanie
Występuje parami. Prowadzi dzienny tryb życia. Lot dość ciężki.
Pożywienie
Zjada przede wszystkim owady, które wędrujące kolumny mrówek wypłaszają z ich kryjówek.
Rozmnażanie
Gniazdo ma kształt otwartej czarki, budowanej w rozwidleniu gałęzi. Samica składa na ogół 2 jaja. Pisklęta są gniazdownikami.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.