Chronkowate

Chronkowate (Thamnophilidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 237 gatunków w 45 rodzajach. W Polsce chronkowate nie występują. Niegdyś wraz z mrówkowodami (Conopophagidae) stanowiły jedną rodzinę.

Ptaki te mają zwykle szare lub czarne i białe ubarwienie, na ogół z kontrastowymi pręgami, paskami, plamami. Samice nie są ubarwione tak kontrastowo jak samce. Na grzbiecie występuje ukryta biała plama. Samce prezentują ją podczas godów, a obie płci w swojej obronie.

Występowanie i środowisko

To ptaki zajmujące leśne środowisko. Występują w Ameryce Południowej oraz Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki tropią mrówki, których przemarsze przez lasy tropikalne powodują wypłaszanie innych owadów, na które polują chronkowate. Często tworzą stada mieszanych gatunków.

Rozmnażanie

Gniazdo to otwarta czarka umiejscowiona na drzewie w rozwidleniu gałęzi. Samica składa zwykle 2 jaja.

Pożywienie

Zjadają przede wszystkim owady, ale także małe owoce.

Ochrona i zagrożenia

Cztery gatunki są krytycznie zagrożone, 10 gatunków jest zagrożonych wymarciem, 11 jest narażonych na wyginięcie, 9 jest bliskich tego zagrożenia.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.99 / 69.97%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-28, RODZ-292
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-12



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.