Co nowego w naszym portalu?
Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.
Najnowsze artykuły
Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.
Goryczka wiosenna (Gentiana verna) to gatunek wieloletniej rośliny górskiej z rodziny goryczkowatych. Spotykana w ogrodach skalnych.
Stokłosa płonna (Bromus sterilis) to gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych, tworząca luźne kępy.
Herbata chińska, kamelia chińska (Camellia sinensis) to gatunek rośliny z rodziny herbatowatych, z rodzaju kamelii, najbardziej popularny gatunek herbaty.
Pelargonium sidoides to gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych, roślina lecznicza. Surowcem zielarskim są korzenie.
Asparagus racemosus to roślina z rodziny szparagowatych, w medycynie ludowej Chin uznawana za roślinę zwiększającą libido, wpływającą pozytywnie na sprawność seksualną.
Imbir lekarski (Zingiber officinale) to gatunek wieloletniej rośliny kłączowej z rodziny imbirowatych. To roślina lecznicza i przyprawowa. Surowcem zielarskim jest kłącze.
Palma sabalowa, sabal (Serenoa repens) to gatunek rośliny z rodziny arekowatych. To krzew, roślina o leczniczych własnościach, w Polsce uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa.
Wiechlina zwyczajna (Poa trivialis) to gatunek wieloletniej trawy luźnokępkowej. W Polsce to trawa pospolita na terenie całego kraju. Rośnie w lasach, na łąkach i w zaroślach, czasem uprawiana.
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to wieloletnia roślina z rodziny cytryńcowatych, pnącze o leczniczych własnościach, zawierająca duże ilości witaminy C i E, garbniki, kwasy organiczne.
Wszechlek pięciolistny (Panax quinquefolius) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny araliowatych. To roślina lecznicza, nazywana czasem kanadyjskim żeń-szeniem.
Żeń-szeń właściwy, wszechlek żeń-szeń, ginseng (Panax ginseng) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny araliowatych o leczniczych właściwościach. To jedna z najsłynniejszych roślin leczniczych. Korzeń żeń-szenia zwiększa funkcje kognitywne.
Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jaskrowatych. Jego popularna nazwa to indiańskie zioło. Z kłącza pozyskuje się substancje do produkcji leków homeopatycznych.
Czarci pazur, hakorośl rozesłana, diabelski pazur (Harpagophytum procumbens) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny sezamowatych. To roślina o leczniczych właściwościach.
Ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny ślazowatych. To roślina jadalna. Liście zjada się jako jarzynę, a z kielichów kwiatowych wyrabia się napoje, są składnikiem potraw.
Turzyca zwisła (Carex pendula) to gatunek byliny kępkowej z rodziny turzycowatych. To roślina ozdobna, ogrodowa.
Bongo to afrykańska antylopa, która żyje w afryce równikowej. Ma charakterystyczne białe paski po bokach ciała. Wzdłuż grzbietu przebiega grzywa. Ubarwienie samic jest jaśniejsze. Rogi występują u samców i samic.
Korzeniówka pospolita (Monotropa hypopitis) to gatunek rośliny z rodziny gruszyczkowatych. To wieloletnia, bezzieleniowa roślina, która żyje w symbiozie z grzybem.
Ocelot to ssak z rodziny kotów z Ameryki Północnej. Ma gęste i krótkie futro o ciekawym ubarwieniu, najczęściej szaro-żółte w cętki i łatki czarno-brązowe. Żyje samotnie lub w parach. Bardzo dobrze pływa.
Wiadomości
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!
Ostatnio dodane filmy
Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.