Co nowego w naszym portalu?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Goryczka krótkołodygowa, goryczka Klusjusza
Goryczka krótkołodygowa, goryczka Klusjusa, goryczka Klusjusza (Gentiana clusii) to gatunek rośliny z rodziny goryczkowatych, sadzona w ogrodach skalnych.
Ptasznik białokolanowy
Ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata) to jeden z większych gatunków ptasznika o atrakcyjnym ubarwieniu. Wszystkie golenie odnóży są białe. Odwłok porośnięty jest włoskami pokrytymi drażniącą substancją.
Lepiężnik różowy
Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) to roślina z rodziny złożonych o leczniczych właściwościach. Rośnie nad wodami płynącymi, porasta wilgotne łąki i zarośla. Gatunek występuje w Europie i Azji.
Kokoryczka wielokwiatowa
Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) to gatunek wieloletniej rośliny trującej z rodziny liliowatych. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. To także roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach. To także roślina lecznicza.
Gąbki
Gąbki (Porifera) to typ zwierząt bezkręgowych wodnych, przypominające bardziej rośliny niż zwierzęta. To najbardziej prymitywne wielokomórkowe zwierzęta. Tworzą najczęściej kolonie.
Nawłoć kanadyjska
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny złożonych. To gatunek obcy. Pochodzi z Ameryki Północnej. Tam występuje na preriach i w lasopreriach, przede wszystkim w dolinach rzek.
Kupkówka pospolita, rajgras niemiecki
Kupkówka pospolita, rajgras niemiecki, rżniączka pospolita (Dactylis glomerata) to pospolity gatunek wieloletniej trawy kępkowej, bez rozłogów, uprawiana na łąkach. W Polsce pospolita na terenie całego kraju.
Bzyg prążkowany
Bzyg prążkowany to gatunek muchówki z rodziny bzygowatych, przypominający nieco owady z rodziny osowatych. Przedplecze ma zielonkawy odcień i żółtą tarczkę. Odwłok jest żółty z czarnymi paskami.
Szczotecznica szarawka
Szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda) to gatunek motyla z rodziny brudnicowatych. Skrzydła pierwszej pary są szare w drobny, ciemniejszy deseń złożony z poprzecznych pasków.
Mrówkolew pospolity
Mrówkolew pospolity (Myrmeleon formicarius) to dość duży owady podobny nieco do ważki. Larwy budują w piasku lejkowate pułapki, w które łapią zwykle mrówki. Skrzydła w stanie spoczynku składane są na bokach odwłoku dachówkowato.
Mrówkolew plamisty, mrówkolew plamoskrzydły
Mrówkolew plamisty (Euroleon nostras) to gatunek owada z rodziny mrówkolwowatych. Na dużych skrzydłach występują brązowe plamy. Czułki są grube i dość krótkie, wygięte na końcu.
Mucha domowa
Mucha domowa (Musca domestica) to najbardziej znany przedstawiciel rodziny muchowatych i jednocześnie chyba najbardziej znany ze wszystkich muchówek. To owad ściśle związany ze środowiskiem życia człowieka.
Gwiazdnica bagienna
Gwiazdnica bagienna (Stellaria uliginosa) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny goździkowatych.
Kosarz zwyczajny
Kosarz zwyczajny (Phalangium opilio) to pajęczak z rzędu kosarzy, powszechnie błędnie zaliczany do pająków. Kosarz zwyczajny ma brązowawe, zwarte, baryłkowate ciało, stanowiące jednolitą całość, długie i cienkie, łamliwe odnóża.
Wierzbownica kosmata
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirustum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny wiesiołkowatych.
Karaczan madagaskarski
Karaczan madagaskarski to duży, bezskrzydły karaczan, czasem spotykany w domowych terrariach. W naturze żyje na Madagaskarze. Wystraszony karaczan madagaskarski dość głośno syczy. Świetnie wspina się po gładkich powierzchniach.
Nolina odgięta, noga słonia
Nolina odgięta, noga słonia, baukarnea odgięta, stopa słonia, nolina wygięta (Beaucarnea recurvata) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych.
Błotniarka stawowa, nieruch
Błotniarka stawowa, nieruch (Lymnaea stagnalis) to ślimak słodkowodny z rodziny błotniarkowatych. Muszla ma zawsze jednolity odcień barwy. Otwór cienkiej i kruchej muszli jest duży, o ostrych brzegach.
Rozchodnik okazały
Rozchodnik okazały (Hylotelephium spectabile) to bylina z rodziny gruboszowatych, uprawiana u nas jako roślina ozdobna. W naturze występuje w północnej części Chin, Korei. Zasiedla tereny górskie.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.