Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.
Najnowsze artykuły
Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.
Grążel żółty (Nuphar lutea) to gatunek wieloletniej rośliny wodnej z rodziny grzybieniowatych, podobnej do grzybieńczyka wodnego i grążela drobnego. Tworzy czasem duże zbiorowiska, także z innymi gatunkami. Podlega ochronie ścisłej.
Gajnik lśniący (Hylocomium splendens) to gatunek mchu z rodziny gajnikowatych. Tworzy zielone lub żółtawe darnie.
G
Scaevola aemula
Scaevola aemula to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny Goodeniaceae. To roślina ozdobna odporna na suszę. Roślina obficie kwitnie przez cały sezon. Popularna nazwa to wachlarzowiec.
Swędosz pajęczarz (Anoplius viaticus) to gatunek owada z rodziny nastecznikowatych. Ciało czarne z trzema pomarańczowoczerwonymi tergitami z ciemnymi krawędziami.
Omomiłek barkoplamy (Cantharis quadripunctata) to gatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych. Głowa jest czarna. Twarz i przydatki gębowe są pomarańczowe. Przedplecze pomarańczowo-czarne.
Anthrenus pimpinellae to gatunek owada z rodziny skórnikowatych. Ciało owalne, deseń ciemny z jasnymi plamami i rudymi elementami na skraju przedplecza i pokryw skrzydłowych.
Ectophasia oblonga to gatunek muchówki z rodziny rączycowatych. Oczy są duże, brązowe. Skrzydła lekko przydymione, z plamkami bardziej widocznymi u samca.
Hyalophora cecropia to gatunek dużego nocnego motyla z rodziny pawicowatych. Skrzydła brązowe w pomarańczowo-białawą przepaską, jasnymi, i ciemnymi falistymi liniami na skraju skrzydeł od przepaski do brzegu skrzydeł.
Zebry to jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt Afryki. Najbardziej charakterystyczną cechą jest ciało, na którym znajdują się czarno-białe pasy. Głowa jest duża, szyja mocna, nogi dość krótkie.
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Świat można podzielić na strefy według kryteriów najniższych temperatur w okresie zimy. W świecie roślin oznacza to możliwość przetrwania danego gatunku w ciągu roku w danej lokalizacji i możliwości uprawy takiego gatunku w danym miejscu.
Palearktyka, kraina palearktyczna - jest to kraina zoogeograficzna, w skład której wchodzi cześć Azji na północ od Himalajów, cała Europa oraz północna część Afryki.
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Sozologia jest to nauka, której przedmiotem zainteresowań jest czynna ochrona środowiska naturalnego, zmiany jakie wynikają z rozwoju cywilizacji oraz sposoby zapobiegania i łagodzenia skutków tych zmian.
Mezoglea jest to bezkomórkowy, koloidalny żel zalegający pomiędzy warstwą okrywającą (epidermalną) i wewnętrzną (gastroderma) u niektórych parzydełkowców.
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Nowy gatunek zamieszkał w Afrykarium. To największy nietoperz Czarnego Lądu o nietuzinkowym wyglądzie i ciekawym rytuale godowym. Dziesięć osobników młotogłowa wielkogłowego, można będzie zobaczyć w strefie Kongo, kiedy tylko zoo zostanie otwarte. Już teraz można kupić #biletnaprzyszłość i planować wizytę, tworząc trasę zwiedzania z mobilną mapą.
Mało kto wie, że w Polsce występują dwa gatunki zajęcy – szarak i bielak. Szarak jest oficjalnie gatunkiem łownym, choć polowania są dozwolone jedynie w listopadzie i grudniu. Bielak podlega ścisłej ochronie gatunkowej, gdyż jego liczebność w naszym kraju nie jest zbyt wielka.
Wiadomość potwierdzająca ponowne odkrycie gatunku, uznanego za wymarły, zelektryzowała świat nauki, a zwłaszcza biologów na całym świecie. To oznacza szansę na ocalenie i poznanie tego gatunku. To również nadzieja, że uda się odnaleźć więcej „zaginionych gatunków” zwierząt i roślin, których jest już ok. 1 200. Sukces ten jest udziałem Polaków i Wrocławia. Projekt wspiera wrocławskie zoo i jego szef Radosław Ratajszczak.