Co nowego w naszym portalu?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Gradient
Wektor gradientu wskazuje kierunek największego wzrostu funkcji w danym punkcie, natomiast długość tego wektora opisuje wielkość tego wzrostu.
Lupa
Lupa jest jednym z najprostszych przyrządów optycznych. Na lupę składa się jedna soczewka skupiająca. soczewkę umieszcza się w stosunku do przedmiotu tak, aby obraz przedmiotu powstał w odległości dobrego widzenia.
Zdolność skupiająca, dioptria
Zdolność skupiająca soczewki jest to odwrotność ogniskowej. Jednostką zdolności skupiającej jest dioptria.
Mikroskop
Mikroskop jest jednym z przyrządów optycznych, umożliwiających obserwację bardzo małych obiektów.
Luneta
Luneta, refraktor to jeden z przyrządów optycznych, który służy do obserwowania odległych i dużych przedmiotów.
Interferencja światła
Ponieważ światło ma naturę falową, powinny dla światła zachodzić zjawiska związane z naturą fal. Jednym z takich zjawisk jest interferencja fal, czego dowodzi doświadczenie Younga.
Prawo Joule'a-Lenza
Prawo Joule'a-Lenza opisuje ilość wydzielonego ciepła na rzeczywistym oporze w obwodzie prądu elektrycznego.
Dywergencja
Dywergencja nazywana także źródłowością. Jeżeli za pomocą funkcji wektorowej opiszemy pole pewnego prądu, na przykład przepływu cieczy, to dywergencja oznacza ilość tej cieczy na jednostkę objętości i czasu w danym punkcie pola wektorowego.
Siatka dyfrakcyjna
Siatka dyfrakcyjna jest to układ wielu małych szczelin, umieszczonych w równych odległościach od siebie. Siatka daje po oświetleniu jej z jednej strony źródłem światła obraz interferencyjny z drugiej strony.
Dyfrakcja światła
Dyfrakcja światła to odchylenie od prostoliniowego biegu promienia światła w pobliżu przeszkody. To inaczej ugięcie światła. Dyfrakcja jest zjawiskiem, które dowodzi falowej natury światła.
Łączenie ogniw
Ogniwa możemy łączyć ze sobą. Sposób w jaki to zrobimy da różne efekty końcowe. Połączone ze sobą ogniwa tworzą baterię ogniw.
Obrazy w soczewkach i równanie soczewki
Równanie soczewki jest to zależność matematyczna między odległością przedmiotu od soczewki, odległością obrazu od soczewki a ogniskową soczewki.
Polaryzacja światła
Światło spolaryzowane to takie światło, w którym kierunku drgań fal są uporządkowane. Jeżeli drgania wektora świetlnego zachodzą w jednej płaszczyźnie.
I prawo Kirchhoffa
Suma natężeń prądów wpływających do węzła obwodu elektrycznego jest równa sumie natężeń prądów wypływających z tego węzła.
Siła elektromotoryczna
Siła elektromotoryczna - SEM, ε, jest to napięcie źródła prądu - jest przyczyną, dla której utrzymywana jest równica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami otwartego obwodu elektrycznego, jest czynnikiem, który powoduje przepływ prądu w obwodzie.
Równanie zwierciadła
Równanie zwierciadła kulistego wklęsłego i wypukłego.
Pryzmat
Pryzmat jest to bryła po trójkątnej podstawie, która zbudowana jest z przezroczystego materiału. W pryzmacie zachodzi dyspersja światła.
Soczewki
Soczewka sferyczna jest to bryła wykonana z przezroczystego materiału, ograniczona powierzchniami sferycznymi. Powierzchnie te mogą mieć ten sam lub różny promień.
II prawo Kirchhoffa
W obwodzie zamkniętym suma spadków napięć na wszystkich odbiornikach prądu musi być równa sumie napięć na źródłach napięcia.
Pole wektorowe
Pole wektorowe jest to funkcja, która każdemu punktowi P pewnego obszaru przyporządkowuje wektor V.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Sukces polskich fizyków w badaniach nad kondensatem Bosego-Einsteina
Badania naukowców z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie poszerzyły naszą wiedzę na temat kwantowych właściwości materii. W niedalekiej przyszłości ich zastosowanie pozwoli przyspieszyć rozwój nowych technologii, takich jak komputery kwantowe czy super dokładne detektory fal grawitacyjnych. Wyniki uzyskane przy udziale polskich fizyków, to osiągnięcie na skalę światową.
Zaćmienie Księżyca lipiec 2018
W dniu 27 lipca 2018 roku mieliśmy w Polsce najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat.
Stephen Hawking nie żyje

Żegnamy ikonę świata nauki. National Geographic w najbliższą niedzielę przypomni „Świat według Stephena Hawkinga”


Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.