Czapla nadobna
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Czapla nadobna (Egretta garzetta) charakteryzuje się długim czubem, czarnym, również długim dziobem, białym upierzeniem ciała. Stopy są żółte, nogi czarne. Jest dużo mniejsza od czapli siwej. Nogi są czarne, palce żółtawe. W Polsce to ptak przelotny. Jest podobna do czapli białej, ale jest od niej prawie połowę mniejsza.
Występowanie i środowisko PL
Południowa Europa i Azja, część Archipelagu Sundajskiego, Afryka, Australia i Madagaskar. Zamieszkuje ujścia rzek, mokradła i inne podmokłe tereny. Do Polski zalatuje nieregularnie. Pojawia się w Polsce od połowy kwietnia do połowy października. Najwięcej osobników można zaobserwować w sierpniu i we wrześniu.
Tryb życia i zachowanie
Gatunki żyjące na północy prowadzą wędrowny tryb życia, pozostałe - osiadły. W locie szyja jest esowato zgięta, nogi poziomo ułożone do tyłu. Uderzenia skrzydłami głębokie, niezbyt szybkie. Wydaje odgłosy, przypominające odgłosy żab "gulla-gulla" lub odzywa się zgrzytliwym "kark".
Morfologia i anatomia
Wraz z dziobem i ogonem długość ciała czapli nadobnej wynosi od 55 do 65 cm. Ogon ma długość do 11,5 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 110 cm. Waga tej czapli wynosi 400-630 g.
Pożywienie
Zjada drobne zwierzęta wodne.
Rozmnażanie
Gnieździ się kolonijnie, nierzadko z innymi czaplami lub kormoranami. Samica raz do roku składa 3-5 jaj. Inkubacja trwa 21-22 dni. Pisklęta po wykluciu przebywają w gnieździe jeszcze 30 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- czapla czarna (Egretta ardesiaca)
- czapla rdzawoszyja (Egretta rufescens)
- czapla czczona (Egretta sacra)
- czapla łupkowata (Egretta vinaceigula)
- czapla rafowa (Egretta gularis)
- czapla śnieżna (Egretta thula)
- czapla żółtodzioba (Egretta eulophotes)
© medianauka.pl, 2013-06-04, GAT-580