Czeczotka tundrowa, czeczotka polarna (Acanthis hornemanni) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów, w niektórych źródłach wymieniany jako podgatunek czeczotki. Ma od niej krótszy dziób, jaśniejsze upierzenie, ma jednolicie biały kuper. Samiec ma różowy nalot na piersi.
Występowanie i środowisko PL
Zasiedla tundrę Europy, Azji, Grenlandii i Ameryki Północnej, zasiedla lasy brzozowo-olchowe. Do Polski zalatuje wyjątkowo.
Tryb życia i zachowanie
Obserwacje w Polsce miały miejsce w okresie od połowy października do połowy kwietnia. Zdarzają się naloty większej liczby osobników.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 13 cm, a ciężar ciała 15 g.
Pożywienie
Zjada nasiona drzew, chwastów, traw. Latem poluje także na owady.
Rozmnażanie
Gniazdo zakłada na młodych drzewach lub krzewach, dość nisko nad ziemią.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.