Czerwonaki, flamingi

Czerwonaki, flamingi (Phoenicopteridae) to jedyna rodzina ptaków z rzędu flamingowych (Phoenicopteriformes). Rodzina ta liczy dziś 3 rodzaje i 5 gatunków.

Są to duże ptaki brodzące o długiej, esowato zgiętej szyi, długich nogach. Dziób bardzo charakterystyczny - krótki, gruby, w połowie mocno zagięty ku dołowi, żuchwa jest wyższa od szczęki górnej, razem z językiem tworzą aparat filtrujący. Są upierzone biało, różowo lub czerwono. Samice są zwykle nieco mniejsze od samców.

Występowanie i środowisko

Flamingi są związane ze środowiskiem wodnym, zwykle na płytkich słonych lub sodowych jeziorach i lagunach. Są obecne na całym świecie w tropikach i rejonach o ciepłym klimacie.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja1
Afryka1
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa4
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Żerują na płytkich rozlewiskach. Odbywają wędrówki za pożywieniem, w celach rozrodczych i innych. Są aktywne za dnia i w nocy.

Rozmnażanie

Gnieżdżą się w koloniach które mogą liczyć milion-2 miliony par. Samice składają zwykle 1 jajo o wadze około 100 g do kopca z mułu. Okres inkubacji trwa 28-30 dni. Pisklęta gromadzą się w "przedszkola". Młode nie mogą filtrować wody i są karmione przez rodziców. Są zdolne do lotu po 75 dniach.

Pożywienie

Czerwonaki żywią się glonami i okrzemkami, drobnymi wodnymi bezkręgowcami, przede wszystkim mięczakami, skorupiakami, larwami owadów.

Ochrona i zagrożenia

Flaming andyjski jest narażony, flaming chilijski, mały i krótkodzioby są bliskie zagrożenia lub mniejszego ryzyka.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Klasyfikacja tej rodziny jest dyskusyjna. Wykazano pokrewieństwa z blaszkodziobymi, siewkowymi, czasem umieszcza się je w osobnym rzędzie.

Dlaczego flamingi są różowe?

Flamingi są różowe z powodu dużej ilości barwnika karotenoidu, jaki wraz z pożywieniem przyswajają wraz z glonami, które go zawierają.

Co je flaming?

Flamingi to przede wszystkim filtratorzy, żerujący za dnia i w nocy. Ptaki te z mułu odfiltrowują mikroskopijne sinice i okrzemki, gatunki większe - larwy owadów, skorupiaki i inne bezkręgowce.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-164



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.