Czerwończyk fioletek

Czerwończyk fioletek (Lycaena helle)

© creativenature.nl – stock.adobe.com

Czerwończyk fioletek (Lycaena helle) to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym i sezonowym. Skrzydła są brunatne z pomarańczowymi plamami oraz z fioletowym nalotem. Więcej fioletu można znaleźć na skrzydłach samców. Brzegi skrzydeł są białe. Od spodu skrzydła mają pomarańczowy i beżowy kolor z ciemnymi plamkami.

Występowanie i środowisko PL

To bardzo rzadko występujący w naszym kraju motyl, znany z pojedynczych i rozproszonych stanowisk. Jest gatunkiem palearktycznym. Występuje w Europie i Azji. Preferuje wilgotne środowiska. Szukać go należy na torfowiskach, w dolinach rzek, na podmokłych łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Obszar, po którym porusza się motyl jest niewielki, zwykle zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Zimuje w stadium poczwarki.

Pożywienie

Gąsienice żerują na rdeście wężowniku.

Rozmnażanie

W ciągu roku od maja do sierpnia występują u nas dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce gatunek ten jest chroniony prawnie. W Polskiej Czerwone Księdze Zwierząt ma status narażonego na wymarcie - VU.

Ciekawostki

Jako wyjątek pośród czerwończyków motyl ten zimuje w stadium poczwarki.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu czerwończyka fiolecika.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-09-29, GAT-977




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.