Czubik koroniasty, jerzyk drzewny (Hemiprocne coronata) to gatunek ptaka z rodziny jerzykowatych. Upierzenie szaroniebieskawe z wierzchu, jasne od spodu. Przez oko biegnie czarny pasek ograniczony białą kreską. Na głowie czubek. Ogon długi, rozwidlony. Samiec ma rdzawą plamę na policzku i pod dziobem.
Występowanie i środowisko
Gatunek występuje w południowej części Azji na obszarach przerzedzonych lasów, terenach otwartych z zadrzewieniami. Nie stroni od sąsiedztwa człowieka.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 23-25 cm.
Pożywienie
Poluje na owady, głównie muchy, chrząszcze i pluskwy.
Rozmnażanie
Gniazdo zakłada na drzewie. Samica składa tylko jedno jajo. Wysiaduje je wraz z samcem.
Komary to bardzo uciążliwe i znienawidzone przez człowieka owady. Walczymy z nimi poprzez opryski środkami chemicznymi. Czy komary mają naturalnych wrogów?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.