Kanianka polna (Cuscuta campestris)
© dadalia - stock.adobe.com

Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?

 

Rośliny aby żyć potrzebują pobierać wodę i związki organiczne z podłoża, do czego służą im korzenie. Dzięki liściom rośliny, wykorzystując światło i dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkują związki pokarmowe. Czy istnieją rośliny, które nie mają tych organów?

Odpowiedź jest twierdząca. Tak, istnieją rośliny, które nie wytwarzają korzeni i są rośliny pozbawione liści. Są też takie gatunki, które nie mają zarówno liści ani korzeni.

Przegląd takich roślin należy zacząć od organizmów jednokomórkowych, w tym:

Ale powyższe przypadki są oczywiste. Co z organizmami o wyższym zorganizowaniu biologicznym?

Jeżeli organizm nie może pobierać składników mineralnych i organicznych i/lub nie może ich sam syntetyzować, żeby żyć, musi je "kraść". Od razu na myśl przychodzą pasożyty. W świecie roślin mamy do czynienia z pasożytami i półpasożytami. To tam należy szukać interesujących nas roślin.

Najbardziej znanym przypadkiem rośliny pasożyta, który w ogóle nie ma systemu korzeniowego ani liści jest występująca także w Polsce kanianka, przedstawiona na zdjęciu. Sznurkowata kanianka pnie się i wije po swoim żywicielu i za pomocą specjalnych ssawek wrasta w tkanki swojej ofiary i pobiera wszystkie potrzebne jej do życia składniki materii. Roślina ta w ogóle nie jest zdolna do fotosyntezy.

Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria)
© akuptsova - stock.adobe.com

Kolejny przykład to łuskiewnik, który także pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów leśnych i nie wytwarza ani korzeni ani liści. Roślina ta również nie jest zdolna do fotosyntezy.

Istnieją także półpasożyty, które posiadają chlorofil i zachodzi w nich fotosynteza, a z żywiciela czerpią głównie wodę i minerały. Najbardziej znanym przykładem takiego półpasożyta jest pospolita jemioła, która wytwarza liście, ale zamiast korzeni ma system ssawek, które wrastają w tkankę rośliny żywicielskiej.

Do takich roślin zaliczamy także gatunki z rodzaju szelężnik (Rhinanthus)




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Powojowate


Rodzina
Powojowate (Convolvulaceae)


© medianauka.pl, 2020-03-01, A-3742



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.