Czy mleko krowy, która zjadła trujące rośliny, jest zdrowe?

Na łące można znaleźć wiele trujących roślin. Czy zwierzęta, które je zjadły, mogą się zatruć? Czy mleko od krów, które jedzą takie rośliny, jest bezpieczne? Okazuje się, że nie zawsze.

Na łąkach znaleźć można całą gamę roślin trujących, wręcz silnie trujących. Zwierzęta starają się ich unikać, jednak nie zawsze im się to udaje. Gdy zjadają siano, trudno już o uniknięcie zjedzenia trucizny. Czy w sianie rośliny trujące nadal zachowują swoje trujące właściwości? To zależy od gatunku trującej rośliny.

Do takich niebezpiecznych roślin należy zimowit jesienny, przedstawiony na poniższym zdjęciu. To silnie trująca roślina, która zawiera kolchicynę. Do groźnych zatruć zwierząt może dojść zarówno po zjedzeniu zielonki, jak i kiszonki czy nawet siana.

Krowy nie są odporne na tę roślinę. Nieco bardziej odporne są owce oraz kozy. Po wypiciu mleka od takich zwierząt człowiek również może się zatruć.

Do silnie trujących roślin łąkowych należy inny przykład rośliny. To jaskier ostry. Jest jednym z najbardziej trujących jaskrów. Co ciekawe, właściwości trujące giną w stanie zasuszonym. Rośliny te są więc nieszkodliwe w sianie.

Trująca w dużej ilości w sianie może być także firletka poszarpana.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2019-09-17, A-3684



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.