Czy można żyć wiecznie?
Czy śmierć jest nieodzownym elementem każdego organizmu, podobnie jak jego narodziny? Czy istnieją na Ziemi organizmy, które nie umierają i mogą żyć wiecznie?
© oedefeld1969 - stock.adobe.com
Chodzi nam o przypadek osobniczy, który nigdy nie umiera, a nie o otrzymaniu potomka. Rozpatrujemy więc skrajnie ekstremalny przypadek - oto ten właśnie, konkretny osobonik ma żyć wiecznie. Czy to możliwe?
W naturze wydaje się, że nie istnieje takie zjawisko, a śmierć wydaje się być powszechna i ostateczna.
Przykład pospolitej, także w naszym kraju, stułbi pokazuje jednak coś zdumiewającego i niezwykle interesującego.
Polipy stułbi rozmnażają się bezpłciowo (obojnaczo) przez pączkowanie. Mają też zdumiewające wręcz zdolności regeneracyjne. Już z zaledwie 1/100 części ciała stułbia może odtworzyć całą resztę swojego organizmu! Ta właśnie zdolność może posłużyć do przedłużania życia zwierzęcia teoretycznie w nieskończoność.
Jeżeli sztucznie będziemy obcinać stopę stułbi, ta nagle przestanie się rozmnażać i całą swoją energię skieruje na odtworzenie reszty organizmu. W ten sposób można w teorii odmładzać polip w sposób ciągły. Należy nie dopuszczać do rozrodu i stale utrzymywać przy życiu poprzez obcinanie fragmentu ciała oraz przy stałym dostarczaniu żywności.
Rozród polipa powoduje wyczerpanie i śmierć organizmu, jednakże prawdopodobnie w rzeczywistości środek odmładzający w postaci amputacji znacznej części ciała również ma swoje granice.
Powyżej opisane doświadczenie jest ze swojej istoty okrutne i powyższe rozważania są teoretyczne. Choć wykonuje się eksperymenty związane ze zdolnościami regeneracyjnymi organizmów, to eksperyment, polegający na sztucznym podtrzymywaniu życia, jest co najmniej bardzo wątpliwy etycznie. I jak to brzmi!
Z jakiegoś powodu natura obdarzyła śmiercią wszystkie żywe istoty, bez wyjątku. Może zwyczajnie uszanujmy jej wolę ...
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Parzydełkowce (Cnidaria)
Parzydełkowce (Cnidaria) to typ zwierząt dwuwarstwowych, bezkręgowych, do którego zaliczamy około 9000 gatunków w 3 gromadach. W Bałtyku występuje około 27 gatunków.
Bezkręgowce
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion
Mięczaki
Mięczaki (Mollusca) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 125 000 gatunków. Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce. Mięczaki to typ bezkręgowców wolno żyjących bardzo zróżnicowany. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych.
Szkarłupnie (Echinodermata)
Szkarłupnie (Echinodermata) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 6 000 gatunków, skupionych w 5 gromadach, 36 rzędach i 145 rodzinach.
Zwierzęta
Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.
© medianauka.pl, 2020-11-01, A-3932